< powrót

Jak sprawdzić dewelopera?


Szukasz mieszkania. Masz już prawie wybraną inwestycję, znalazłaś/znalazłeś swoje wymarzone, własne „M”. Ale nie wiesz, czy deweloper, którego oferta przypadła Ci do gustu, jest tym, któremu można zaufać. Jak to sprawdzić? 

 

 

Informacji dotyczących deweloperów dostępnych w internecie jest całe mnóstwo. Ważne, aby wybrać te naprawdę istotne, na podstawie których będziemy mogli określić rzeczywistą sytuację danej firmy. Od czego zatem zacząć? 

 

Czy spółka jest notowana na giełdzie? 

 

Pierwszą, bardzo łatwą do sprawdzenia rzeczą jest to, czy spółka jest notowana na giełdzie. Oczywiście brak obecność w tym gronie nie dyskwalifikuje dewelopera. Jednak w tym przypadku chodzi o możliwość sprawdzenia niemal wszystkich istotnych informacji. Spółki publiczne mają w swojej działalności szereg obowiązków informacyjnych do spełnienia - muszą publikować dane finansowe, raporty oraz wszelkie istotne informacje, które mają znaczenie dla wyceny akcji danej spółki na giełdzie. Nie znaczy to oczywiście, że musimy się nagle stać inwestorem giełdowym. Ale konieczność pełnej transparentności wszelkich informacji dotyczących spółki znacząco ułatwia jej sprawdzenie. Giełdowi deweloperzy muszą bieżącymi komunikatami informować zarówno o rzeczach dobrych, jak i złych.  

 


 

Lista deweloperów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 

 


 

Historia i dotychczasowa działalność

 

To kolejny, niezwykle ważny czynnik określający sytuację dewelopera. Kiedy powstała firma? Jakie ma na swoim koncie już zrealizowane inwestycje? Działa tylko w jednym czy w wielu miastach? To bardzo ważne informacje, które pokażą, jak dany deweloper radzi sobie w tym wymagającym sektorze. Jeśli ma na swoim koncie już zrealizowane inwestycje, warto się im bliższej przyjrzeć i poszperać nieco w internecie - czy mieszkańcy są zadowoleni, czy wypisywali na forach jakieś skargi pod jego adresem? 

 

Oczywiście kwestie internetowych forów brać trzeba czasem pod uwagę ale z przymróżeniem oka. Zawsze trafi się ktoś, kto jest niezadowolony, komu przeszkadza mało istotny szczegół  w mieszkaniu, części wspólnej czy podziemnym garażu. Jednak jeśli takich głosów jest więcej, i co gorsze, zarzuty czy niedociągnięcia powtarzają się, powinna zapalić się nam czerwona lampka. 

 

Inwestycje i działalność po 2012 roku 

 

Dobrze jest też wybierać inwestycje, których realizacja rozpoczęła się po 2012 roku, w którym wprowadzona została tzw. ustawa deweloperska. Dzięki niej znacząco poprawiła się sytuacja osób kupujących mieszkania, ponieważ wprowadzone zostały koncepcje rachunku powierniczego czy prospektu informacyjnego. Ten pierwszy wprowadza bardziej komfortową z punktu widzenia klienta relację klient - bank - deweloper, natomiast prospekt informacyjny to dokument, w którym deweloper ma obowiązek zamieszczenia wszelkich informacji finansowych czy związanych z już zrealizowanymi inwestycjami. Jest to zatem swego rodzaju kompliacja tych informacji, które i tak w osobnych dokumentach i raportach muszą publikować deweloperzy giełdowi. 


Przekonać się na własne oczy 

 

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której decydujemy się na zakup mieszkania, bez wcześniejszego odwiedzenia inwestycji. Ale nie tylko tej, którą bierzemy pod uwagę. Chodzi także o te, które deweloper już zrealizował. Popytajmy mieszkańców, sprawdźmy, jak wygląda zagospodarowanie części wspólnych, dodatkowa infrastruktura, udogodnienia dla mieszkańców, czy deweloper troszczy się o zieleń. To wszystko jest niezwykle istotne, ponieważ jest wyznacznikiem tego, jaką dana firma przyjęła strategię i czy nie jest jej obojętny los mieszkańców. 

 

Bardzo istotne jest też to, czy i jak deweloper komunikuje się z klientami i mieszkańcami. Dziś nie wystarczy już tylko ładna strona internetowa. Musi ona spełniać wiele funkcji - począwszy od wyczerpującej liczby informacji na temat samej firmy i prowadzonych inwestycji, szczegółowego opisu oferty, a także wszelkich innych przydatnych informacji związanych choćby z zakupem mieszkania.


ZAPYTAJ O OFERTĘZAPYTAJ O OFERTĘ