< powrót

Konkurs na mural rozstrzygnięty.

Wielkoformatowy obraz namalują artyści z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na 330 m kw. betonowej ściany na Promenadach Wrocławskich. Projekt „Żurawie” autorstwa Miriam Ptak zostanie zrealizowany już w lipcu. Studenci będą pracowali pod nadzorem merytorycznym swojego nauczyciela akademickiego dra hab. Adama Chmielowca, prof. ASP Pracownii Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej ASP we Wrocławiu.  

Główną inspiracją dla młodej artystki w czasie tworzenia projektu była symbolika żurawia.

Żuraw jest symbolem szczęścia, dobrobytu i długowieczności. W wierzeniach narodów słowiańskich pojawienie się tego ptaka nad gospodarstwem traktowane było, jako wróżba na dobry rok a same żurawie, pełniły rolę przewodników, wskazywały dobry kierunek strudzonym wędrowcom - mówi Miriam Ptak. Betonowy mur jest czymś stałym, co może zapewnić bezpieczeństwo i ochronę, znajduje się blisko budynków wiec chciałam, aby żuraw „opiekował” opiekował się ich mieszkańcami - dodaje artystka.

 

Wrocławska Akademii Sztuk Pięknych aktywnie włącza się w kreowanie otaczającej nas przestrzeni.

Projekty, które już wcześniej wykonaliśmy - świetnie wkomponowały się w miejską przestrzeń Wrocławia, wzbogaciły ją, dały budynkom rys nowoczesności, unikatowości.  To takie cywilizowanie i oswajanie architektury a jednocześnie danie szansy młodym twórcom na pokazanie swoich umiejętności.  Rzeźby, obrazy, witraże pojawiają się w biurowcach, restauracjach, instytucjach i stają się wyróżnikiem danego miejsca – mówi profesor Piotr Kielan rektor ASP. Taką funkcję z pewnością będzie pełniła ściana na Promenadach, która stanie się miejscem, pod którą będą spotykali się mieszkańcy” – dodaje rektor uczelni.  

 

Projekt został wyłoniony w konkursie, w którym udział wzięli studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej w Centrum Sztuk Użytkowych – Centrum Innowacyjności prowadzonej przez prof. dr hab. Adama Chmielowca.

 

Na konkurs wpłynęło 13 projektów o ich oryginalności i wysokim poziomie artystycznym świadczy fakt, iż jury konkursowe przyznało dwie równorzędne nagrody dla Miriam Ptak i Katarzyny Rutkowskiej.

 

Projekt Miriam Ptak zostanie przeniesiony na liczącą 330 m kw. betonową ścianę drugi z projektów - autorstwa Katarzyny Rutkowskiej zostanie zrealizowany w dalszych etapach Promenad.  


ZAPYTAJ O OFERTĘZAPYTAJ O OFERTĘ