< powrót

Mieszkanie. Wynajmować czy kupić?

Choć Polacy wciąż przede wszystkim kupują mieszkania, to jednak stopniowo rośnie odsetek tych, których w pełni satysfakcjonuje najem lokalu. Wciąż daleko nam pod tym względem choćby do naszych zachodnich sąsiadów, aczkolwiek ten rodzaj mieszkalnictwa zyskuje w Polsce coraz większą popularność. 

 

 

Biorąc jednak po uwagę polskie realia, decyzja o tym, czy mieszkanie powinniśmy kupić, czy wynająć, nie zależy tylko od naszego przywiązania do własności (które jak na europejskie normy jest bardzo duże), ale wielu innych czynników. Wśród nich są także takie, które jedno lub drugie rozwiązanie wykluczają. 

 

Na co tak naprawdę mnie stać? 

 

Bardzo często głównym powodem, dla którego decydujemy się na zakup bądź najem mieszkania są oczywiście kwestie finansowe. Jeśli mimo tego, że stać nas na zakup, nie mamy zdolności kredytowej, skazani jesteśmy na najem. Jednak z drugiej strony, jeśli mieszkać chcemy w dobrej lokalizacji w większym mieszkaniu, często dochodzimy do wniosku, że opłata, którą musimy ponieść w związku z najmem z nawiązką starczyłaby na ratę kredytu hipotecznego. Więc zaciągamy zobowiązanie i kupujemy mieszkanie. 

 

Jeszcze inaczej jest w sytuacji, w której mieszkanie traktujemy jako inwestycyjny walor. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia wtedy, gdy osiągane z przychodu zyski pokrywają ratę zaciągniętego kredytu oraz koszty związane z eksploatacją mieszkania. 

 

Co jest dla mnie najważniejsze? 

 

Jednak czynniki finansowe to oczywiście nie wszystko. Kolejnym równie ważnym determinantem podjęcia ewentualnej decyzji są kwestie związane z sytuacją życiową. Jeśli posiadamy rodzinę, to najem często nie jest brany wcale pod uwagę i to wcale nie z powodów finansowych, a czysto materialnych i związanych z funkcjonującym w Polsce prawem. Wiele w tym przypadku zależy oczywiście do tego, na jaki okres podpiszemy umowę najmu i jaki zawrzemy w niej zapis dotyczący wypowiedzenia. Niestety często zdarza się tak, że zbyt entuzjastycznie podchodzimy do całej sprawy, nie zwracając należytej uwagi na zawarty w dokumencie okres wypowiedzenia. Jeśli rzeczywiście posiadamy rodzinę, źle skonstruowany paragraf umowy (zbyt krótki okres wypowiedzenia) może postawić nas bardzo niekorzystnej sytuacji, z której właściciel mieszkania może nas po prostu wyprosić (z różnych względów). 

 

Najem to przede wszystkim dobre rozwiązanie w sytuacji, w której mieszkania poszukujemy z kimś (studenci) oraz wtedy, gdy mamy w perspektywie zmianę miejsca zamieszkania ze względu na zmianę pracy (mamy podpisany kontrakt na dwa lata, a dalsze plany nie są jeszcze do końca sprecyzowane). Najem daje większą swobodę, elastyczność, no i oczywiście nie wiąże 30-letnim kredytem. Choć podkreślić należy, że w Polsce stopniowo rośnie udział w rynku klientów kupujących mieszkania za gotówkę. 

 

Szerszy obraz sytuacji 

 

Zakup mieszkania to z kolei lepsze rozwiązanie dla osób, które posiadają rodzinę i związane są z miastem, w którym widzą dla siebie perspektywę w dłuższym horyzoncie czasowym. Mieszkanie to cały czas dobra lokata kapitału i swego rodzaju zabezpieczenie. Z „naszego” mieszkani nikt wyrzucić nas nie może, jeśli oczywiście dbamy o terminowe regulowanie wszelkich opłat. Większą, a właściwie pełną mamy też swobodę jego zagospodarowania, czego nie można powiedzieć o mieszkaniu wynajmowanym. 

 

Ważne są też uwarunkowania jeśli chodzi o warunki kredytowania się. Jeśli zastanawiamy się, czy mieszkanie kupić czy wynająć, bardziej skłaniając się do pierwszej opcji, nie powinniśmy z decyzją zwlekać. Rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce przekładają się na korzystną ofertę kredytową banków. Dodać także należy, że aktualnie ceny mieszkań w Polsce przestały rosnąć, a wybór wśród ofert deweloperów jest naprawdę duży. 

 

Taka sytuacja na pewnie nie będzie trwać w nieskończoność. Tym bardziej, że od 1 stycznia 2017 roku wzrosła wysokość wymaganego wkładu własnego przy zakupie mieszkania i wynosił 20 proc. wartości zaciąganego zobowiązania. 

 

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie trzeba sprawę dokładnie przeanalizować i spojrzeć na nią w szerszej perspektywie i przede wszystkim długim terminie. 


ZAPYTAJ O OFERTĘZAPYTAJ O OFERTĘ