Choć dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, komunikacja międzyludzka nigdy nie była tak prosta, psychologowie społeczni biją na alarm – coraz mniej ze sobą rozmawiamy. Bezpośrednie kontakty z najbliższymi często zastępujemy krótkimi wiadomościami w mediach społecznościowych albo SMS „co u Ciebie?”. Czy jednak zawsze tak musi być?

Człowiek jest istotą społeczną i najlepiej czuje się w otoczeniu innych ludzi. Może być to mała grupa przyjaciół, najbliższa rodzina albo lokalna społeczność, ale kontakt z innymi jest nam niezbędny dla  zachowania dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej.

Bądź blisko i działaj

Normą dziś stało się opuszczanie rodzinnych miejscowości, w celu zdobycia lepszej edukacji, pracy czy po prostu realizowania innego modelu życia. Znajomości zawarte na studiach często nie wytrzymują próby czasu, a nie każdy chce szukać przyjaciół w miejscu pracy. Dlatego młodzi Polacy chętnie angażują się w inicjatywy, które im w tym pomogą. Wspólne poszukiwanie dostawców zdrowej żywności zmienia się w kooperatyw spożywczy, grupa aktywistów, działająca na rzecz lokalnej społeczności zakłada stowarzyszenie, a mieszkańcy osiedla podwożą się nawzajem do pracy, aby w ten sposób oszczędzić czas i pieniądze. Wspólny cel oraz idące za nim współdziałanie jednoczy ludzi, pozwalając jednocześnie na pielęgnowanie więzi społecznych.

Wraz z upływem lat coraz silniejsza staje się również potrzeba mieszkania bliżej rodziców. Z jednej strony mogą oni pomóc w opiece nad dziećmi, z drugiej, z czasem mogą sami wymagać pomocy w codziennych czynnościach. Zamieszkanie razem często nie wchodzi w grę, z uwagi na to, że każda ze stron zwykle chce zachować autonomię. Dlatego wrocławski deweloper Vantage Development  proponuje swoim klientom nowy produkt – mieszkania wielopokoleniowe. Już dziś można je znaleźć w projektach Legnicka 33 oraz Port Popowice. Lokal z dwiema łazienkami i aneksami kuchennymi, ale z jednym wejściem będzie idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych rodziców, którzy chcą być blisko dziadków. Każda z rodzin zyskuje własną, komfortową przestrzeń do życia, ale również niezależność własnego „kąta”. Takie mieszkanie to również dobra propozycja dla studiujących dzieci, które chcą zamieszkać razem, ale z zachowaniem prywatności.

Daj coś z siebie

Dzielenie się tym, co mamy jest również dobrym sposobem na zawieranie nowych znajomości. „Ekonomia współdzielenia” tak popularna na Zachodzie, zatacza coraz szersze kręgi również w Polsce. Idea ta opiera się na nieodpłatnym dzieleniu się swoimi rzeczami z innymi ludźmi. Pożyczać możemy ubrania, zabawki dla dzieci, rowery, ale również samochody, a nawet miejsce na kanapie (couchsurfing – oferowanie darmowych noclegów we własnym mieszkaniu). Współdzielenie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków: ograniczenie nadmiernej konsumpcji, wykorzystywanie potencjału swoich rzeczy w 100%, uzyskanie darmowego dostępu do przedmiotów, za które normalnie musielibyśmy zapłacić, ale również możliwość poznawania ludzi i zbierania doświadczeń. Takie aktywne poszukiwanie okazji do nawiązywania nowych znajomości będzie również procentować w przyszłości. Naukowcy  z University College London przekonują, że wysoka aktywność społeczna szczególnie w dojrzałym wieku może ograniczyć ryzyko pojawienia się demencji oraz opóźnić starzenie się organizmu.

Odłóż telefon

Technologia pozwala nam na podtrzymanie kontaktu z osobami, które mieszkają w innej części kraju albo nawet świata. Częste rozmowy telefoniczne czy wysyłanie wiadomości nie zastąpi jednak bezpośredniego kontaktu. Bycie razem, współdziałanie, rozmowa i dzielenie się emocjami wymaga czasu oraz większego zaangażowania. Choć organizacja spotkania może być dla nas wyzwaniem logistycznym, warto się go podjąć, z korzyścią dla nas i naszych najbliższych.

Sprawdź ofertę mieszkań wielopokoleniowych: Przejdź do strony >>>

powrót do listy aktualności

Sprawdź ofertę

Vantage Development i ROBYG budują synergię w ramach jednej grupy właścicielskiej TAG Immobilien. Nasze inwestycje oraz aktualną ofertę znajdziesz na stronie internetowej ROBYG. Zapraszamy!