W życiu większości z nas przychodzi moment, w którym rozpoczynamy starania o własne mieszkanie. Okolicznościami towarzyszącymi podjęciu takiej decyzji mogą być chęć wykonania ostatniego kroku do samodzielności niezależności lub założenie rodziny. Niewiele osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę. Czas, w którym warto starać się o kredyt na mieszkanie to sprawa indywidualna, a ważną rolę odgrywają to nasze możliwości finansowe, historia i perspektywy na przyszłość.

 

Oszacuj swoje możliwości finansowe i potrzeby

Jeśli czujesz gotowość do zakupu mieszkania na kredyt, oszacuj swoje możliwości finansowe. Pamiętaj, że wyższy wkład własny pomoże Ci w uzyskaniu korzystniejszego finansowania. Zastanów się, czy w kolejnych latach masz pewność co do osiągania odpowiednio wysokich dochodów, aby z łatwością poradzić sobie z kredytem. Zadbaj także o to, by po zakupie mieszkania posiadać odpowiednio wysoką poduszkę finansową, która będzie zabezpieczeniem na wypadek kryzysowej sytuacji. Każdy z nas może czasowo stracić źródło dochodów, zachorować lub ulec wypadkowi. Oszczędności można także wzbogacić o korzystny pakiet ubezpieczeniowy, który pomoże w zachowaniu bezpieczeństwa finansowego. Kup mieszkanie w momencie, gdy czujesz, że naprawdę Cię na nie stać i jest Ci potrzebne, aby zyskać niezależność lub założyć rodzinę.

 

Pracuj nad zdolnością kredytową. Jak poprawić scoring w BIK?

O tym, czy bank udzieli ci finansowania na zakup mieszkania decyduje twoja zdolność kredytowa. Każdy z banków oszacuje ją według własnych algorytmów, jednak wszystkie posiłkują się w tym celu twoją historią w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. Gromadzone są tam dane na temat wszystkich bankowych zobowiązań, w tym kredytów, kart kredytowych czy rachunków debetowych, które musisz regularnie spłacać, aby uzyskać jak najwyższy scoring, obecnie opisywany przez BIK w skali do 100 punktów. Ocenę zdolności kredytowej zacznij od pobrania raportu na swój temat ze strony internetowej tej instytucji.

 

Aby poprawić swój scoring, koniecznie spłacaj wszystkie swoje zobowiązania na czas. Punkty będziesz otrzymywać za sprawą uregulowania kolejnych płatności. Dlatego przed wzięciem kredytu hipotecznego warto korzystać z ofert sprzedaży ratalnej, nawet nabywając sprzęty do domu, elektronikę, akcesoria sportowe czy meble o stosunkowo niewielkiej wartości. W tym kontekście pomocnym rozwiązaniem są coraz bardziej popularne raty 0%. Jednocześnie pozbądź się niepotrzebnych zobowiązań – na przykład nieużywanej karty kredytowej. Dzięki takiemu postępowaniu Twój scolring w BIK może zostać znaczące poprawiony w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Jeśli obawiasz się, że przeszkodą w uzyskaniu kredytu na mieszkanie mogą być zbyt niskie dochody, postaraj się uzyskać ich dodatkowe źródło. Może nim być na przykład dodatkowe zajęcie, które sprawia Ci satysfakcję i które możesz wykonywać po godzinach, zbytnio się przy tym nie przemęczając.

 

Poszukaj doskonałej okazji

Nie kupuj mieszkania na kredyt za wszelką cenę. Zaczekaj na dobrą okazję cenową i lokum, które idealnie spełni Twoje potrzeby. Zapoznaj się z inwestycjami, które w okolicy aktualnie realizują deweloperzy. Wrocław daje pod tym względem bardzo szeroki wybór, a ciekawą ofertę znajdziesz zarówno bliżej centrum miasta, jak i na spokojnych przedmieściach. Przemyślana decyzja w sprawi, że w mieszkaniu, gdzie spędzisz najprawdopodobniej wiele lat, będziesz czuć się komfortowo i bezpiecznie, także pod względem finansowym.

powrót do listy aktualności

Zapytaj o ofertę

ROBYG i Vantage Development budują synergię w ramach jednej grupy właścicielskiej TAG Immobilien. Jeżeli interesują Cię nasze oferty, potwierdź nam to w poniższych zgodach, a odezwiemy się do Ciebie.