Planując zakup mieszkania możemy wybrać odbiór lokalu w stanie deweloperskim lub wykończone pod klucz. Druga opcja ma szereg zalet i choć w ostatecznym rozrachunku jest droższa to zdecydowanie warto wziąć ją pod uwagę. Zwłaszcza kiedy zależy nam na szybszym odbiorze lokalu i uniknięciu dodatkowego remontu. Dlaczego wykończenie pod klucz to dobry pomysł?

 

Obecnie tylko 15% inwestorów decyduje się na usługę zwaną wykończeniem pod klucz. Pozostałe 85 % kupuje mieszkania w stanie deweloperskim, czyli praktycznie surowym. Wpływ na to ma przede wszystkim cena – wykończone mieszkanie (w zależności od standardu materiałów) jest droższe. Z drugiej strony właściciele nie mają całkowitej dowolności w wyborze poszczególnych elementów wyposażenia, kolorów czy wzorów. Przejmując mieszkanie w stanie deweloperskim na się wpływ na każdy najmniejszy detal, co w przypadku wykończenia pod klucz jest fizycznie niemożliwe.

 

Co wchodzi w usługę wykończenia pod klucz?

Stan pod klucz, jak sama nazwa wskazuje, to tak wykończone mieszkanie, aby można było w nim od razu zamieszkać. Wystarczy wyposażyć lokal w meble według uznania, ale pozostałe elementy zapewnione są przez dewelopera. Najczęściej wszystkie prace wykonywane są przez firmę zewnętrzną we współpracy z architektem wnętrz. Usługa obejmuje praktycznie wszystkie prace wykończeniowe i trwa ok. 3 miesięcy. W ramach i wykończenia pod klucz znajduje się m.in.:

  • podłogi – do wyboru płytki, drewno lub panele i listwy przypodłogowe
  • ściany – gładzie i malowanie
  • drzwi wewnętrzne
  • łazienka – montaż płytek, ceramiki łazienkowej, wanny lub kabiny prysznicowej
  • oświetlenie oraz osprzęt elektryczny, czyli gniazdka i włączniki
  • kuchnia na wymiar
  • schody z balustradami z wybranego materiału
  • instalacja klimatyzacji
  • zaprojektowanie i wykonanie ogrodu

Dodatkowo zwykle umowa obejmuje wszystkie dodatkowe działania, takie jak zakup i dostawa materiałów, wybór wykonawcy oraz sprzątanie po przeprowadzeniu prac wykończeniowych. Wszystko to pozwala wprowadzić się bez konieczności przeprowadzania dodatkowych robót, remontu czy innych działań. Jedyną brakującym elementem wyposażenia są meble, wyposażenie kuchni i łazienki, sprzęty AGD oraz rzeczy osobiste.

 

Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?

Usłudze wykończenia pod klucz zarzuca się brak możliwości wyboru lub ingerencji w trakcie prac remontowych. Jednak to, co dla niektórych może wydawać się wadą dla innych będzie korzyścią. Minęły już czasy kiedy w ramach pakietu deweloper wybierał produkty i materiały z niskiej półki cenowej bez konsultacji z architektem. Obecnie inwestor może zdecydować o standardzie wyposażenia, a w ramach współpracy z projektantem mieszkanie wykończone jest z polotem i zgodnie z trendami w aranżacjach wnętrz. Po akceptowaniu projektu doświadczona ekipa przystępuje do jego realizacji w całości, co jest dużą wygodą oraz oszczędnością czasu i dodatkowych środków. To dlatego usługa staje się coraz popularniejsza i coraz więcej nabywców rozważa jej zakup. Szczególnie, że takie rozwiązanie ma szereg innych zalet. Inwestor nie musi sam odwiedzać marketów budowlanych i wybierać materiałów, zamawiać ich i czekać na dostawę lub transportować samodzielnie. Nie ma obowiązku nadzorowania postępu prac, które powinny skończyć się w określonym czasie. Deweloperzy oferują wykonanie usługi nawet w 3 miesiące, dlatego jeśli komuś zależy na szybkim terminie przeprowadzki lub możliwości wynajmu mieszkania to wykończenie pod klucz jest najlepszą opcją.

powrót do listy aktualności

Zapytaj o ofertę

ROBYG i Vantage Development budują synergię w ramach jednej grupy właścicielskiej TAG Immobilien. Jeżeli interesują Cię nasze oferty, potwierdź nam to w poniższych zgodach, a odezwiemy się do Ciebie.