Przygotowujesz się do najważniejszej decyzji w życiu – chcesz kupić mieszkanie. Niezależnie od tego, czy będziesz w nim mieszkał sam, czy wybierasz lokal pod wynajem, musisz zastanowić się, jakie fundusze możesz przekazać na jego zakup. Na cenę mieszkania wpływa bardzo wiele czynników – powinieneś zastanowić się nad tym, które są dla Ciebie najbardziej istotne.

Lokalizacja mieszkania

Aspekt lokalizacji mieszkania jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę nieruchomości. Ważne jest nie tylko ulokowanie w konkretnej dzielnicy. Specjaliści wyceniający mieszkania zwracają także uwagę na to, jaki daleko jest do innych ważnych części miasta, np. centrum, ważnych obiektów np. biurowców, w których siedziby mają duże firmy, dostępność szkół, przedszkoli, żłobków, dużych sklepów i centrów handlowych.

Istotna jest także komunikacja miejska, ilość linii autobusowych albo tramwajowych (w Warszawie dostępność metra), bliskość głównych dróg miasta i szybkość przemieszczania się w inne jego części. Ekspert zwróci także uwagę na to, czy niedaleko zlokalizowane są atrakcyjne tereny zielone – miejsca do rekreacji i spędzania wolnego czasu. Z pewnością wpływ będzie mieć także powszechna opinia o dzielnicy, którą mają mieszkańcy miasta, a także jej bezpieczeństwo.

Standard nieruchomości

To bardzo szerokie określenie – tyczy się ono nie tylko samego wykończenia mieszkania, ale także tego, w jakim standardzie jest budynek, w którym mieszkanie zostało zlokalizowane. Pod uwagę warto zabrać m.in. takie elementy: ogrodzenie budynku, miejsca parkingowe, dostępność wejścia na teren osiedla/budynku, możliwość korzystania z garaży i piwnicy (komórki lokatorskiej). Niebagatelny wpływ mają także dodatkowe usługi, np. ochrona osiedla czy portier, ogólnodostępny basen i siłownia.

Wysokość czynszu oraz opłat eksploatacyjnych

To stałe koszty, które będzie ponosić nabywca mieszkania, zatem mają duży wpływ na decyzję o kupnie albo rezygnacji z konkretnej nieruchomości. Im wyższe opłaty, tym niższa atrakcyjność lokalu mieszkalnego.

Rok budowy budynku

Im trwalszy budynek i lepszą techniką zbudowany, tym wyższa cena mieszkania. Stąd znacznie więcej zapłacimy za lokal w starej kamienicy, niż ten umiejscowiony w budynku z wielkiej płyty. Inną cenę będzie miało mieszkanie kupione na rynku wtórnym, inne to stanie deweloperskim. Nowoczesne budownictwo stawia zazwyczaj na dobre ocieplenie budynku, co pozwoli nam zmniejszyć koszty ogrzewania i eksploatacji mieszkania.

Winda w budynku

Współcześnie od deweloperów wymaga się w przepisach budowlanych, by budynki, które mają więcej niż 4 piętra były wyposażone w windę. Jednak wiele starych budynków (powstałych w okresie powojennym) ma 5 pięter i nie ma w nich tego usprawnienia. O ile dla młodych osób nie będzie to problem, o tyle dla tych w starszym wieku, może stanowić to sporą barierę.

Rozkład mieszkania i piętro na którym się znajduje

Ekspert weźmie pod uwagę dostępność poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Ważne dla niego będzie wyodrębnienie każdego z nich, ilość okien i ich jasność. Kuchnia bez okna obniży wartość mieszkania, tak samo pokoje przejściowe. Pojawienie się takich problemów nie tylko zmniejsza cenę nieruchomości, ale i sprawia że jest mniej funkcjonalna – finalnie mogą pojawić się trudności z jego sprzedażą.

Piętro na którym zlokalizowane jest mieszkanie to również istotna sprawa.

powrót do listy aktualności

Sprawdź ofertę

Vantage Development i ROBYG budują synergię w ramach jednej grupy właścicielskiej TAG Immobilien. Nasze inwestycje oraz aktualną ofertę znajdziesz na stronie internetowej ROBYG. Zapraszamy!