Inwestycja w nieruchomości głównie kojarzy się z zakupem mieszkania, który wymaga dużych oszczędności lub kredytu. Mniejszym obciążeniem będzie inwestycja w garaż na wynajem. To rozwiązanie wiąże się zarówno z ryzykiem, jak i z atrakcyjnym zyskiem. Czy garaż na wynajem to dobry pomysł?

 

Najczęściej czerpanie zysków z wynajmu garażu dzieje się przypadkiem. Wpływa na to fakt, że przy zakupie nowego mieszkania zazwyczaj jesteśmy zobligowani do zakupu garażu. Mamy też takie sytuacje, że deweloper oferuje 2 miejsca postojowe. Nieużywany garaż, zakładając, że opłacany za niego czynsz, staje się w takim przypadku dodatkowym obciążeniem. Rozwiązaniem jest wynajęcie go komuś innemu. Zwrot z takiego wynajmu wynosi 5-10%, czyli więcej przy wynajmie mieszkania. Ale jednocześnie jest bardziej ryzykowne: nie wiadomo, czy będziemy mieć stałe zainteresowanie postojem.

 

Czy wynajem garażu się opłaca?

Przez ostatnią dekadę liczba samochodów w Polsce urosła o ok. 50%! Obecnie na około 600 osób przypada 400 aut i wygląda na to, że taka tendencja utrzyma się przynajmniej przez najbliższe 3-4 lata. Powyższe dane działają na korzyść inwestorów w garaże na wynajem, ale pod jednym warunkiem. W tego rodzaju inwestycji najważniejsza jest lokalizacja. Najlepsze są oczywiście duże miasta – ścisłe centrum, duże osiedla, obrzeża. Ryzyko inwestycji w garaż to nie tylko niskie zyski lub nieregularność w wynajmie, ale także możliwe trudności w sprzedaży nieruchomości. Przykładowo w Warszawie średnio za garaż w mieście zapłacimy od 10 000 zł na przedmieściach do 40 000 zł w centrum. Wynajem to koszt od 100 zł do 500 zł. Stopa zwrotu z inwestycji może  sięgnąć 5, a nawet 10%. Średni zysk 5 000 zł rocznie może nie jest imponujący, ale za tak małą nieruchomość zdecydowanie wystarczający jako dodatkowy wpływ na konto.

 

Koszty utrzymania garażu

Za garaż, tak jak za każdą inną nieruchomość, musimy zapłacić podatek dochodowy. Dodatkowo zostaniemy zobligowani do innych opłat, np. czynszu administracyjnego. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa pobiera opłatę ok. 30-100 zł miesięcznie. Do tego dochodzi podatek od nieruchomości, który pomimo tego, że metraż garaż u to zwykle 12-20 m2 może być taki sam jak za mieszkanie, a nawet wyższy. Po opłaceniu wszystkich zobowiązań (przy założeniu, że wynajmujemy go za 250 zł/miesięcznie) inwestorowi pozostanie ok. 2 000 zł. Nie jest to zawrotna kwota, ale jako źródło dodatkowe zysku warte przemyślenia.

 

Inwestować w garaż?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zdaniem ekspertów najbliższe kilka lat to dobry czas na taką inwestycją, bo zapotrzebowanie Polaków na miejsca parkingowe będzie wciąż rosło. Warto jednak najpierw dobrze przemyśleć swoją decyzję, zdecydować ile garaży kupić i jak radzić sobie z ewentualnym brakiem zainteresowania. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w Polsce w przeciwieństwie do USA, gdzie wynajem garaży to bardzo zyskowny biznes, nie każdy może pozwolić sobie na własny samochód. Dlatego też popyt na wynajem miejsca parkingowego jest znacznie mniejszy. Dla większej rentowności inwestycji warto wybierać mieszkania z garażem w miejscach przeludnionych, gdzie brak jest miejsc parkingowych lub w prestiżowych dzielnicach i budynkach, w których osoby posiadające luksusowe auto chętnie zapłacą za bezpieczne miejsce parkingowe.

powrót do listy aktualności

Zapytaj o ofertę

ROBYG i Vantage Development budują synergię w ramach jednej grupy właścicielskiej TAG Immobilien. Jeżeli interesują Cię nasze oferty, potwierdź nam to w poniższych zgodach, a odezwiemy się do Ciebie.