Statystyki dotyczące salda migracji ludności jednoznacznie wskazują, że młodzi pracownicy upodobali sobie większe miasta jako miejsce stałego pobytu. Do takich ośrodków miejskich chętnie przeprowadzają się również osoby, które nie studiowały na jednej z lokalnych uczelni wyższych. Na dopływ nowych mieszkańców nie może narzekać Wrocław. Ta dolnośląska metropolia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych osadniczo polskich miast. Postanowiliśmy wyjaśnić, dlaczego młodzi Polacy tak chętnie wybierają Wrocław i jego najbliższe okolice jako miejsce do życia.  

 

Wrocławski rynek lokali jest „tańszy” od krakowskiego

Młodzi rodacy nadal są mocno przywiązani do własności mieszkaniowej i planują zakup własnego „M” w bliższej lub dalszej perspektywie. Z punktu widzenia takich osób, Wrocław jest ciekawym wyborem, ponieważ cechuje się dużym rynkiem nieruchomości oraz lepszą dostępnością cenową mieszkań niż chociażby Warszawa. W tym kontekście warto powołać się na dane GUS i NBP z I kw. 2019 roku. Wskazują one, że za przeciętne wynagrodzenie brutto (w sektorze przedsiębiorstw) można było kupić 0,77 mkw. nowego wrocławskiego mieszkania. Analogiczny wynik dotyczący Warszawy wyniósł 0,74 mkw.

Warto również zwrócić uwagę, że pomimo zbliżonego rozmiaru wrocławski rynek pierwotny jest nieco „tańszy” niż jego odpowiednik z Krakowa. W I kw. 2019 r. przeciętne wrocławskie „M” od dewelopera kosztowało 7032 zł/mkw. (stawka transakcyjna). Porównywalny wynik z Krakowa wyniósł 7370 zł/mkw.

 

We Wrocławiu praktycznie nie występuje bezrobocie

Poziom wynagrodzeń to ważny czynnik, który wpływa na ceny, jakie osiągają wrocławskie nieruchomości mieszkaniowe. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego z I kw. 2019 r. wskazują, że Wrocław cechuje się praktycznie takim samym poziomem płac w sektorze przedsiębiorstw, jak Kraków oraz Poznań. Jeżeli chodzi o największe miasta Polski, to wyższe wyniki są notowane tylko na terenie Warszawy i Gdańska. Warto jednak pamiętać, że w tych dwóch metropoliach metraż jest droższy od wrocławskiego.

Kolejny atut Wrocławia to bardzo niska stopa bezrobocia. W I kw. 2019 r. wynosiła ona zaledwie 1,9%, co było jednym z najniższych krajowych wyników. Można założyć, że przy tak niskim poziomie rejestrowanej stopy bezrobocia, wspomniane zjawisko praktycznie nie istnieje. 

Miasto stu mostów przyciąga np. życiem kulturalnym

Warto pamiętać, że młodzi pracownicy biorą pod uwagę nie tylko kwestie stricte ekonomiczne. Na popularność Wrocławia jako miejsca stałego zamieszkania wpływa również dobra infrastruktura, bogata oferta kulturalna i duża liczbą interesujących miejsc (np. klubów, muzeów oraz kawiarni). Wrocław zwany czasem „miastem stu mostów”, kusi także ciekawą architekturą i przyjaznym klimatem. Warto również zwrócić uwagę na jakość powietrza, która jest lepsza niż w Krakowie.  

powrót do listy aktualności

Sprawdź ofertę

Vantage Development i ROBYG budują synergię w ramach jednej grupy właścicielskiej TAG Immobilien. Nasze inwestycje oraz aktualną ofertę znajdziesz na stronie internetowej ROBYG. Zapraszamy!