Zdecydowana większość ekspertów jest zdania, że rok 2018 nie będzie należał do łatwych dla branży. Już w minionym roku  pojawiły się na horyzoncie dość istotne trudności w zakresie realizacji inwestycji. Silny wzrost cen materiałów budowlanych, brak siły roboczej, a co za tym idzie wygórowane stawki robocizny spowodowały, iż wiele firm deweloperskich musiało zweryfikować dotychczasowe plany. Dodatkowo ograniczenia w dostępie do gruntów budowlanych i ich wygórowane ceny również nie sprzyjają nowym inwestycjom. Trudności w utrzymaniu odpowiedniego poziomu podaży przy niesłabnącym popycie mogą okazać się czynnikiem wywierającym silną presję na ceny mieszkań. Już w minionym roku po okresie względnej stabilizacji cenowej niemal na wszystkich rynkach regionalnych odnotowano wzrosty cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Najwyższe, osiągające poziom 15% wg. danych REAS, odnotowano w Trójmieście, a najniższe w Krakowie.

Dobra sytuacja gospodarcza, niskie stopy procentowe oraz rosnące wynagrodzenia i zatrudnienie sprzyjają inwestowaniu na rynku nieruchomości. Czy sytuacja ta utrzyma się w obecnym roku? Kluczowym czynnikiem z punktu widzenia popytu na rynku są utrzymujące się od dłuższego czasu niskie stopy procentowe, które spowodowały przesunięcie znacznych oszczędności Polaków z lokat bankowych na rynek nieruchomości. Inwestycja w nieruchomości, pomimo obserwowanego ostatnio wzrostu ich cen, nadal umożliwia uzyskanie wyższej stopy zwrotu niż inne inwestycje o podobnym poziomie ryzyka. Zakupy inwestycyjne odegrały w minionym roku kluczową rolę w osiągniętych wynikach sprzedażowych. Specjaliści szacują, że aż 1 z 3 mieszkań sprzedanych na rynku zakupione zostało przez inwestora. Potencjał wzrostu rynku najmu w największych miastach jest duży. Większa mobilność Polaków oraz elastyczny rynek pracy wpływają na zmianę podejścia do sposobów zamieszkiwania i priorytetów inwestycyjnych. Wg badania firmy Deloitte (Raport Property Index. Overview of European Residential Markets) roczny zwrot netto na rynku najmu w Polsce stanowi ok. 6-7 proc. Spośród największych miast 18 krajów Unii Europejskiej i Izraela najwyższą lokatę wśród Polskich miast zajął Wrocław, który z zyskiem netto na poziomie 7,4 proc. zajął 6 miejsce, wyprzedzając takie europejskie metropolie jak: Paryż, Berlin czy Londyn – dodaje Anna Szulc specjalista ds. analiz GK Vantage Development

Ale inwestorzy kupujący mieszkania z przeznaczeniem na wynajem to nie jedyna grupa klientów na rynku. Wśród kupujących widoczna jest obecność osób, które ze względu na poprawę swojej sytuacji finansowej oraz poczucie bezpieczeństwa zawodowego dążą do polepszenia dotychczasowych warunków życiowych i decydują się na zmianę mieszkania. Kluczowym czynnikiem wyboru pozostaje lokalizacja, jednak klienci ci coraz częściej zwracają uwagę na atrakcyjnie zaprojektowane części wspólne, zagospodarowanie terenu oraz funkcjonalność oferowanych mieszkań. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się osiedla oferujące coś więcej, niż tylko miejsce do mieszkania. Nabywcy zwracają uwagę na możliwość spędzania wolnego czasu na terenie osiedla, dostęp do terenów rekreacyjnych czy podstawowych usług takich jak sklep spożywczy, piekarnia, warzywniak itp. Sprostać oczekiwaniom tych klientów stara się również nasza firma. Vantage Development, stale poszerza i  uatrakcyjnia swoją ofertę mieszkań. Realizowany od kliku lat, wieloetapowy projekt Promenady Wrocławskie, łączy w sobie cechy osiedla skierowanego zarówno do inwestorów jak i osób poszukujących swojego miejsca do życia. Z jednej strony lokalizacja w strefie śródmiejskiej miasta oraz bardzo dobry dostęp do komunikacji miejskiej umożliwiają szybki i łatwy dostęp zarówno do centrum jak i innych części miasta. Jest to wartość dodana osiedla, szczególnie doceniana przez ludzi młodych, którzy nie chcą tracić czasu na zbędne dojazdy z przedmieścia, aby móc w pełni korzystać z walorów, jakie daje życie w atrakcyjnym mieście. – mówi Henryk Wojciechowski, Dyrektor Działu Rozwoju GK Vantage Development.   Z drugiej strony nadrzeczny charakter osiedla przyciąga miłośników natury i spędzania wolnego czasu w otoczeniu przyrody. Właśnie wprowadzone do sprzedaży budynki w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki cieszą się dużym zainteresowaniem. Nasi klienci doceniają wyjątkową lokalizację Promenad Wrocławskich, które od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród nabywców nowych mieszkań we Wrocławiu.

Ale Promenady to nie jedyna inwestycja Vantage Development doceniona przez mieszkańców Wrocławia. W minionym roku miała miejsce premiera nowej realizacji – Dorzecza Legnickiej. Od początku cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem kupujących. Pomimo, iż inwestycja położona jest poza strefą śródmiejską miasta, jej atrakcyjna lokalizacja okazała się ważnym atrybutem. Dorzecze Legnickiej położone jest w zachodniej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Handlowego Magnolia Park, dzięki czemu mieszkańcy osiedla będą mieli dostęp do szerokiej gamy usług, handlu i rozrywki – a wszystko to praktycznie na wyciągnięcie ręki. Z drugiej strony obszar miasta, w którym zlokalizowana jest inwestycja, to silnie rozwijający się obszar biurowy, dobrze skomunikowany zarówno z centrum miasta, jak i Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Jest to obszar koncentracji działalności wielu firm, co generuje zapotrzebowanie na mieszkania dla osób w nich pracujących. Poza lokalizacją klienci doceniają w projekcie również funkcjonalne układy mieszkań, a także funkcjonalnie zaprojektowane części wspólne. Wszystko to przekłada się na bardzo atrakcyjny produkt, spełniający oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji mieszkaniowych i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przygotowujemy nową inwestycję. W rejonie ul. Popowickiej, Wejherowskiej i Białowieskiej, wokół dawnego portu żeglugi śródlądowej, powstanie nowoczesny wielofunkcyjny kompleks mieszkaniowy łączący w sobie to, co najlepsze z dotychczasowych inwestycji Vantage. Osiedle łączyć będzie w sobie preferowaną przez nabywców lokalizację w dobrze skomunikowanej i szybko rozwijającej się dzielnicy miasta z bliskością terenów nadrzecznych i rekreacyjnych. Nowa inwestycja na terenie Popowic powstanie w odległości ok. 4 km zarówno od centrum miasta, jak i wjazdu na Autostradową Obwodnicę Wrocławia, co zapewnia doskonałą komunikację zarówno dla osób ceniących szybki dojazd do centrum, jak i lubiących wycieczki poza miasto. Niepodważalnym atutem tej lokalizacji jest położenie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Odry oraz pomiędzy dwoma dużymi i atrakcyjnie zagospodarowanymi parkami: Parkiem Popowickim i Parkiem Zachodnim. Miłośnicy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu atrakcyjnych przyrodniczo terenów na pewno będą usatysfakcjonowani tą lokalizacją.

Vantage Development stale monitoruje zmieniający się rynek nieruchomości i wsłuchuje w potrzeby swoich klientów. Realizacja inwestycji, zgodnych z nowoczesnymi trendami urbanistycznymi i jednocześnie spełniających oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów, jest priorytetem w działaniach naszej firmy. Dostarczając na rynek produkt odpowiadający potrzebom klientów, mamy pewność, że będzie on konkurencyjny nawet w sytuacji pogorszenia koniunktury na rynku.

[Tekst ukazał się w Gazecie Finansowej nr 63/2018]

powrót do listy aktualności

Zapytaj o ofertę

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem mieszkania w naszych inwestycjach, wypełnij poniższy formularz kontaktowy. Nasi doradcy skontaktują się z Tobą w ciągu 48 godzin, przedstawiając Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.