Nieruchomości mają opinię tych składników majątku, które są pewną i stabilną lokatą kapitału. Takiej oceny nie zmienił nawet ostatni kryzys finansowy. W tym kontekście warto wspomnieć, że obecnie poziom globalnych cen mieszkań przekroczył już notowania z 2007 roku. Z powodu nisko oprocentowanych lokat dostępnych na polskim rynku (często nie kompensujących nawet inflacji), rynek nieruchomości jawi się jako dobra alternatywa dla pomnażania zgromadzonego kapitału. Krajowi inwestorzy mają do wyboru dwa główne warianty inwestowania w nieruchomości, które pokrótce omówimy.

 

Mieszkaniowe flipy mogą wygenerować szybki zysk

Od pewnego czasu w Polsce coraz większe zainteresowanie wzbudzają krótkoterminowe inwestycje na rynku lokali mieszkalnych. Mowa o tak zwanych flipach, czyli inwestycjach w mieszkania z okazyjną ceną. Po wyszukaniu i zakupie takich lokali, inwestor zakłada ich odsprzedaż w terminie zwykle nie przekraczającym 6 miesięcy – 12 miesięcy. Czasem w ramach flipu wykonywany jest remont, który pomimo ograniczonych kosztów znacząco poprawia estetykę mieszkania. Dodatkowe nakłady mogą być niepotrzebne do osiągnięcia sporego zysku, jeżeli „M” zostało kupione znacznie poniżej ceny rynkowej lub widoczny jest dość szybki wzrost cen metrażu (tak jak obecnie).

Warto zdawać sobie sprawę, że szybka spekulacyjna odsprzedaż to strategia, którą wybierają nie tylko nabywcy lokali mieszkalnych. Takie rozwiązanie stosują również osoby zainteresowane innymi rodzajami atrakcyjnych nieruchomości. Przykład to gruntowe nieruchomości we Wrocławiu i najbliższych okolicach tej dolnośląskiej metropolii. Chodzi przede wszystkim o działki z możliwością łatwej zabudowy.    

 

Wielu inwestorów myśli o odsprzedaży za kilka lat

Trzeba zdawać sobie sprawę, że perspektywa szybkiej i zyskownej odsprzedaży mieszkania w ciągu np. kolejnego roku nie zadowala wszystkich inwestorów. Część takich osób postrzega bowiem mieszkanie oraz inne rodzaje nieruchomości jako stabilną i długookresową lokatę kapitału, która dodatkowo może przynieść korzyści związane z najmem. Mieszkaniowe nieruchomości we Wrocławiu mogą wygenerować dla inwestora zysk wynoszący 3% – 5% rocznie (po uwzględnieniu kosztów związanych z najmem i opodatkowaniem czynszów). Oznacza to zwrot około 30% – 50% ceny zakupu mieszkania w perspektywie kolejnych 10 lat. Jeżeli przez ten czas lokal dodatkowo zyska na wartości (co jest całkiem prawdopodobne), to inwestor odnotuje jeszcze większy zysk. Warto zwrócić uwagę, że zyski wynajmującego stanowią swoiste zabezpieczenie przed stratami, które mogą wynikać ze spadku wartości mieszkania. Dobry inwestor zwykle nie ponosi jednak takich strat, ponieważ wstrzymuje się przed zakupem nieruchomości na szczycie cenowej „górki”.  

 

 

powrót do listy aktualności

Sprawdź ofertę

Vantage Development i ROBYG budują synergię w ramach jednej grupy właścicielskiej TAG Immobilien. Nasze inwestycje oraz aktualną ofertę znajdziesz na stronie internetowej ROBYG. Zapraszamy!