Coraz więcej osób posiadających oszczędności na koncie zastanawia się nad inwestycją kapitału w mieszkanie, które będzie wynajmować. To ciekawy sposób na lokatę pieniędzy, niezależnie od tego, czy chcemy kupić mieszkanie za gotówkę, czy może planujemy sfinansować je kredytem hipotecznym.

 

Ważnym aspektem w takim przypadku jest to, że obecnie kupno nieruchomości to mimo wszystko najbardziej stabilny oraz rentowny sposób inwestowania pieniędzy. Dla wielu osób może takie rozwiązanie być także dodatkowym zabezpieczeniem emerytalnym – może kiedyś przynosić dochód pasywny, albo zostać sprzedana w przypadku, kiedy będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki.

 

Jak znaleźć mieszkanie odpowiednie pod inwestycję?

To, jaki dochód zyskamy z naszego mieszkania zależne jest w dużej mierze od jego atrakcyjności. Z tego powodu warto poświęcić na poszukiwania mieszkania trochę czasu – im będzie lepiej zlokalizowane oraz urządzone, tym wyższą cenę najmu będziemy mogli zaoferować. Spójrzmy na jego cenę – im niższa, tym na większy zysk możemy liczyć. Szczególną uwagę zwróćmy na:

  • lokalizację mieszkania – im modniejsza dzielnica, tym większa kwota za wynajem. Sprawdźmy czy w okolicy są duże firmy, przedszkola, żłobki, uniwersytety – wszystko to zwiększa szansę na szybki i skuteczny wynajem mieszkania.
  • układ pomieszczeń – łatwiej wynajmiesz lokal z osobną kuchnią, nie posiadający pokoi przechodnich.
  • komunikacja – dokładnie sprawdź, jak miejsce, w którym chcesz kupić mieszkanie jest skomunikowane z pozostałą częścią miasta. Atrakcyjne są mieszkania blisko głównych arterii drogowych oraz dogodnym dojazdem komunikacją miejską.
  • ogólny stan mieszkania – w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego warto skonsultować z dobrym fachowcem, ile może kosztować jej remont, lub odświeżenie ścian.

 

Finansowanie kupna mieszkania

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku kupno mieszkania za gotówkę – odpada nam wtedy koszt bankowych odsetek oraz pośrednictwa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to takie proste – większość z nas decyduje się wtedy na sfinansowanie mieszkania kredytem hipotecznym.

 

W tym celu musimy porównać oferty z różnych banków – by wybrać optymalną dla nas. Dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty, doradcy finansowego – unikniemy wtedy długich i żmudnych wizyt w różnych bankach. Szybko pomoże nam wybrać najbardziej optymalną ofertę kredytową, dzięki czemu unikniemy wysokich kosztów kredytu. Za jego usługi nie zapłacimy ani złotówki.

 

Musimy także pamiętać o dodatkowych kosztach, które poniesiemy: wynagrodzeniu notariusza, uzyskaniu wypisu z aktu notarialnego, podatku, opłacie sądowej za utworzenie odpisu z księgi wieczystej, wpisie do hipoteki oraz wynagrodzeniu dla rzeczoznawcy.

 

Wynajmować czy nie, oto jest pytanie

Zakup mieszkania pod wynajem to inwestycja, która nam się z pewnością opłaci, jeśli będziemy do niej odpowiednio przygotowani. Bardzo ważna jest znajomość rynku oraz mądre zaplanowanie każdego kroku z tym związanego. Warto mieć rezerwę finansową w razie nieprzewidzianych wydatków – np. długiego szukania najemcy, czy rezygnacji osoby, która wynajmowała mieszkanie.

 

W Polsce od kilku lat obserwujemy stały wzrost cen kupna oraz najmu nieruchomości.

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem jest z pewnością opłacalnym biznesem. Poza tym jest to dobre ulokowanie oszczędności i świetna forma zabezpieczenia na przyszłość. Jednak najważniejsza w tym wszystkim jest bardzo dobra znajomość trendów na trudnym rynku nieruchomości.

powrót do listy aktualności

Zapytaj o ofertę

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem mieszkania w naszych inwestycjach, wypełnij poniższy formularz kontaktowy. Nasi doradcy skontaktują się z Tobą w ciągu 48 godzin, przedstawiając Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.